آشنایی با متعلقات و اجزای قالب بتن و قالب بندی

آشنایی با متعلقات و اجزای قالب بتن

concrete-molding-components

هدف از نگارش این محتوا ﺁشنایی با متعلقات و اجزای قالب بتن است. از آنجایی که در پروژه های ساختمانی و ساخت و ساز یکی از مهم ترین و الزامی ترین ابزارها، متعلقات و اجزای قالب بتن هستند لذا ا در این مطلب به معرفی این متعلقات و اتصالات می پردازیم. در واقع متعلقات و اجزای قالب بندی فلزی نقش بسیار مهمی را در صنعت ساختمان سازی ایفا می کنند به گونه ای که انواع قالب های مدولار و انواع داربست ها و حتی جک های سقفی با استفاده از این متعلقات و اتصالات قابل اجرا هستند.

در واقع هر فعالیت بتنی در ساختمان سازی نیازمند قالب بندی و یا همان آرماتورگذاری است. از آنجایی که اهمیت قالب بتنی در فعالیت های ساختمانی بسیار زیاد است گفته می شود که به طور کلی حدود ۳۰ تا ۷۰ درصد هزینه های اجرا و پیاده سازی بتن مربوط به قالب بندی و آرماتورگذاری است. به دلیل اهمیت این ابزارها امروزه کارخانه های متعددی در کشور مشغول به تولید این اجزای قالب بتن هستند. قالب های بتن انواع مختلفی که هر کدام بسته به نوع جنس خود کاربردهای زیادی دارند. برای ﺁشنایی با انواع متعلقات و قالب بتن در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

قالب بتن چیست و انواع قالب بتن کدام اند؟

در واقع به قالب های موقت یا ثابتی که در صنعت ساخت و ساز برای ریختن بتن یا مواد مشابه داخل آن ها استفاده می شود قابل بتن می گویند. این قالب ها از نظر جنس بسیار متنوع هستند که در ادامه به معرفی انواع قالب بتن می پردازیم:

انواع-قالب-بتن

انواع قالب بتن عبارتند از:

قالب چوبی سنتی: این نوع قالب ها عموما از جنس چوب یا تخته سه لا هستند و معمولا در کارگاه های ساختمانی تولید می شوند. ساخت این قالب ها بسیار ﺁسان است ولی ساخت آن برای سازه های بزرگ بسیار زمانبر است. همچنین طول عمر این نوع قالب نسبت به سایر قالب ها خصوصا قالب فلزی بسیار کمتر است از این رو معمولا در ساخت و سازهایی که در آن حقوق کارگر کمتر از استفاده مجدد قالب بتن است ساخته می شود. همچنین قالب های چوبی به گونه ای هستند که پس از اتمام عملیات بتن ریزی دیگر کاربردی ندارند و از آنجایی که کارگاه های بزرگ بتنی معمولا از قالب های بتنی چندین بار استفاده می کنند لذا ساخت قالب بتنی چوبی به دلیل مقاومت کم صرفه اقتصادی ندارد. و عموما قالب های مدولار فلزی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. این قابل ها در مقابل قالب های چوبی مزایای زیادی دارند.

 قالب بتن مهندسی: این نوع قالب بتنی از جنس فلزی آلومینیوم و فولاد است. همان طور که اشاره نمودیم قالب فلزی نسب به قالب چوبی دارای مزایای بیشتری است که شامل طول عمر زیادتر، سرعت ساخت و تولید بالاتر، هزینه پایین تر، به دلیل پیش ساخته بودن مدت زمان عملیات اجرایی را کم می کند، مقاومت در برابر احتراق و به دلیل عدم احتیاج به موارد وارداتی بسیار مقرون به صرفه است و امکان تغییر فوری ظرفیت و مقاومت می باشد. از این رو امروزه عموما از قالب فلزی بتن در ساختمان سازی استفاده می شود که خود دارای انواع مختلفی اعم از قالب ثابت و قالب رونده و قالب لغزان است.

قالب روپوش دار عایق موقت و  قالب بتنی کوفور یا صندوقی و مجموعه قالب های ساختاری ماندگار در محل و قالب بتنی منعطف از دیگر انواع قالب بتن هستند.

انواع قالب بتن فلزی

همان طو که در بالا نیز اشاره نمودیم انواع قالب بتن بسیار متنوع است که قالب بتن فلزی یکی از رایج ترین و با کیفیت ترین این قالبها می باشد از آنجایی که استحکام و مقاومت این قالبها نسبت به سایر قالبهای بتن بیشتر است لذا استفاده از آن در سازه های عظیم بسیار گسترش یافته است. جنس این قالب عموما از آهن و فولاد و آلومینیوم می باشد. این قابل دارای متعلقات و اجزای مختلفی است که در ادامه به معرفی اجزای قالب بتن فلزی می پردازیم.

آشنایی با متعلقات و اجزای قالب بتن فلزی

در واقع این نوع قالب دارای متعلقات و اجزای مشخص و ثابتی است که قرارگیری این اجزا در کنار هم سبب ایجاد سازه ای یکپارچه و مستحکم و مقاوم می شود. متعلقات و اجزای قالب بتن فلزی شامل رویه، حائل، ستون، بدنه و … می باشد که با قرارگیری این اجزا در کنار هم می توان پیچیده ترین سیستم ها اعم از قالب مدولار، چرخشی، چکشی، قالب لغزنده، میزی و … را تشکیل داد. هرچه قدر که سازه مورد نظر پیچیده تر باشد قالب بتن نیز پیچیده تر است و از این رو برای تشکیل این قالب پیچیده نیاز به اجزای بیشتری است.

معرفی متعلقات و اجزای قابل بتن

 • نبشی پانچ شده قالب: وظیفه این قطعه در قالب بتن اتصال دو قالب عمود بر هم در قسمت خارجی است.
 • رزوه و مهره جک: وظیفه این قطعه در قالب بتن این است که به انتهای لوله بیرونی جک سقفی جوش داده می شود. روی لوله درونی جک سقفی سوراخ هایی وجود دارد که به کمک این سوراخ ها می توان ارتفاع را تنظیم کرد.
 • تسمه قالب ( بولت تسمه ای ): در صورتی که پیمانکار در ساختمان سازی از قالبهای سوراخ دار استفاده نمی کند برای اینکه بتواند دو پنل قالب را متصل کند از تنگ تسمه ای یا بولت تسمه ای استفاده می کنند.
 • سولجر قالب بندی: این قطعه به منظور مهار فشارهای هیدرواستاتیکی بتن به قالب مورد استفاده قرار می گیرد. این قطعه به وسیله بلت عصایی و واشر کاس و مهره بلت به لوله بسته می شود.
 • شاقول قالب: این قطعه در زیر سولجر بسته می شود.
 • واشر دولوله: این قطعه در زمانی که از پشت بند قالب در لوله استفاده شود مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پیچ تنظیم قابل رگلاژ: این قطعه در قسمت بالایی داربست به منظور تنظیم ارتفاع و به صورت یو شکل به کار برده می شود.
 • کمپس یا بست قورباغه ای: این قطعه در مواقعی که می خواهید اتصال محکم تری بین پنل های قالب فلزی بتن برقرار کنید مورد استفاده قرار می گیرد.
 • پین و گوه: این قطعه نیز برای اتصال قالب های بتن مورد استفاده قرار می گیرد. به این صورت که هر چه ضخامت این قطعه بیشتر باشد اتصال بین قلب های بتن نیز محکم تر می شود.
 • براکت: کاربرد این قطعه به منظور اتصال و قالب بندی دیوار و ستون در ارتفاع است.
 • مهره بلت خروسکی: این قطعه همراه واشر به منظور بستن بولت یا بولت عصایی مورد استفاده قرار می گیرد.
 • بولت تمام رزوه: این قطعه به منظور اتصال دو قالب فلزی بتن است که روبه روی هم قرار دارند. این قطعه پس از بتن ریزی مجددا قابل استفاده است.
 • بولت عصایی: وظیفه این قطعه اتصال سولجرها و واشر کاس و مهره خروسکی به پشت بند قالب ها است.
 • میان بلت فنری: این قطعه در ابتدا و انتهای خود دارای دو قسمت فنری است و در قسمت وسط خود نیز دارای یک پولکی گرد برای آببندی است. که این ویژگی مانع عبور آب از حفره می شود.
 • گیره قالب: این قطعه نیز شامل قطعاتی همچون گیره متوسط و گیره بلند می باشد و پیچی نیز درشت آن تعبیه شده است که سبب سفت و محکم کردن اتصال می شود.
 • دستک تیر: وظیفه این قطعه مهار کردن فشار جانبی تیرها و پوترها است.
 • واشر کاس: در زمانی که از سولجر در پشت بند قالب استفاده شود این قطعه بکار می رود.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۶ رای

 

استعلام قیمت لحظه ای
قیمت قالب و جک سقفی را لحظه ای قیمت کنید

۰۹۱۴۹۱۴۶۰۱۱ ۰۴۱۳۲۸۶۸۳۲۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *