ضد یخ بتن چیست ؟

ضد یخ بتن یا ضدیخ بتن ساختمانی یکی از افزودنی های مایع به شمار می رود که برای محافظت کردن از بتن مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله ویژگی های اصلی آن این است که از یخ زدگی بتن در دماهای بسیار پایین بهترین محافظت را خواهد داشت.

ضد یخ بتن

علاوه بر اینکه شما باید در ساختمان سازی از ضدیخ بتن استفاده نمایید، دقت داشته باشید که باید تمهیدات مورد نیاز برای بتن ریزی در هوای سرد را هم به درستی انجام دهید.

بتن یکی از مهمترین مصالح ساختمان می باشد که باید برای استفاده از این مصالح مهم ضد یخ بتن را هم مورد استفاده قرار دهیم تا مقاومت آن را در سرما بسیار بالاتر ببریم.

این ضد یخ در انواع متفاوتی تولید می شود که هر یک از آنها دارای ویژگی های متنوعی می باشند که درادامه آنها را معرفی می کنیم.

 

استعلام قیمت لحظه ای
قیمت قالب و جک سقفی را لحظه ای قیمت کنید

۰۹۱۴۹۱۴۶۰۱۱ ۰۴۱۳۲۸۶۸۳۲۱

انواع ضد یخ بتن :

همانطوری که بیان نمودیم ضد یخ بتن دارای انواع مختلفی می باشد و هر یک از آنها دارای ویژگی های مختلفی هستند، دو نمونه از مهمترین آنها که بیش از اندازه مورد استفاده قرار می گیرد عبارت می باشد از :

ضدیخ بتن

 1. پودری :

همانطوری که از نام این ضد یخ بتن است باید بدانید که آن به صورت پودری مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله مهمترین و اصلی ترین ترکیباتی که در آن وجود دارد کلسیم کلرید و نمک های معدنی می باشد.

دقت داشته باشید که شما از این نوع نمی توانید برای بتن هایی که مسلح هستند استفاده کنید و تنها در بتن های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. مایع :

این نوع از ضدیخ بتن بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و در بیشتر ساختمان سازی ها می توانید آن را مشاهده کنید.

سرعت گیرایی و افزایش حرارت در این نوع ضد یخ بسیار بالا می باشد و مواد اصلی تشکیل دهنده آن کلسیم و سدیم می باشد. یکی از مهمترین ویژگی هایی که این نوع از ضد یخ دارد و در نوع پودر این ویژگی وجود ندارد این است که، شما از این مدل ضد یخ می توانید در ساختمان هایی که بتن های مسلح دارند نیز استفاده کنید.

ویژگی های ضد یخ بتن :

علاوه بر این که هر یک از مصالح ساختمانی در انواع مختلفی تولید می شوند شما باید بدانید هر یک از آنها هم ویژگی های متفاوتی دارند که این ویژگی ها بسیار مهم و ضروری می باشد.

ضد یخ بتن هم دارای بری از ویژگی های ویژگی های بسیار مهمی می باشد که برای آشنایی بیشتر شما برخی از آنها را معرفی می کنیم که آنها عبارت هستند از :

ضد-یخ-برای-بتن-ریزی

 1. عملکرد چندگانه ضدیخ :

یکی از مهمترین ویژگی هایی که در ضد یخ بتن وجود دارد این است که دارای عملکرد چندگانه می باشد.

در تولید این ضد یخ ها برخی استانداردهای بسیار مهم و ضروری وجود دارد که تمامی آنها باید در تولید رعایت شود.

از جمله مهمترین استانداردی که باید در این ضد یخ وجود داشته باشد این است که نقطه انجماد آن را تا حد بسیاری کاهش دهد و این مسئله موجب می شود که بتن یخ نزند و عملکرد مناسبی از خود نشان دهد.

 1. روان کنندگی ضدیخ :

از دیگر ویژگی های ضد یخ بتن که با استفاده از آن بتن عملکرد بسیار بهتری خواهد داشت این است که آن را بسیار روان می کند. زمانی که بتن روان شود و به این صورت مورد استفاده قرار گیرد ، دیگر نیازی نیست مقدار آب مصرفی را افزایش دهید و شما با این حرکت از یخ زدن آن هم جلوگیری خواهید کرد، به همین دلیل این ویژگی یکی از مهمترین ویژگی های آن به شمار می رود.

 1. هوازایی ضدیخ :

ضدیخ بتن یکی از ویژگی های دیگری که دارد هوازایی می باشد، که این ویژگی موجب می شود مقاومت بتن تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کند و نه یخ بزند و نه آب شود. در واقع شما باید بدانید خاصیت هوازایی از جمله ویژگی هایی می باشد که در تمامی بتن ها باید وجود داشته باشد و این ضد یخ می تواند این ویژگی مهم را در بتن به وجود آورد.

 • ۴ . استفاده آسان ضدیخ :

برخی از کسانی که تاکنون از ضد یخ بتن استفاده نکرده اند و به نوعی با کارکرد آن آشنایی ندارند باید بدانند که استفاده از آن بسیار آسان می باشد. در واقع از آنجایی که در انواع ضد یخ کلر وجود ندارد به راحتی مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید از آن استفاده کنید.

 1. اختلاط صحیح در ضدیخ بتن :

همانطوری که بیان نمودیم ضد یخ بتن دارای انواع مختلفی می باشد و هر یک از آنها دارای ویژگی های مختلفی می باشد، ولی یکی از مهمترین ویژگی های هر یک از آنها این است که به راحتی با بتن ترکیب می شود، از آنجایی که آنها هر دو به صورت هستند در اختلاط پیدا کردن با بتن هم هیچ مشکلی برایشان به وجود نخواهد آمد.

میزان مصرف از ضدیخ بتن :

بسیاری از کسانی که می خواهند از ضد یخ بتن استفاده کنند، امکان دارد در مورد میزان استفاده از آن اطلاعاتی نداشته باشند. بر همین اساس باید بگوییم که میزان استفاده از این ماده بستگی به دمای بتن ریزی دارد.

در واقع اگر دمایی که در زمان بتن ریزی وجود دارد تغییر کند میزان استفاده از ضد یخ هم تغییر می کند. جدول دقیق و تعیین شده ای برای استفاده از این ضد یخ وجود دارد که شما باید با این جدول آشنایی لازم را داشته باشید. اگر شما می خواهید در مدت زمان طولانی از ضدیخ بتن استفاده کنید دقت داشته باشید که باید آن را در یک مکان سرپوشیده قرار دهید که نور آفتاب به درون آن نفوذ نداشته باشد. در واقع اگر این شرایط را برای ضد یخ به وجود آورید حدود دو سال به خوبی می توانید از آن استفاده کنید.

ضدیخ-بتنی

نکات ایمنی در استفاده از ضد یخ بتن :

زمانی که شما می خواهید از ضد یخ بتن استفاده کنید باید به برخی از نکات مهم توجه زیادی داشته باشید تا از این طریق به بهترین نحو ممکن از آن استفاده کنید. برخی از این نکات مهم عبارت می باشد از :

 •  برای اطلاع از زمان استفاده از ضد یخ بتن بهتر است با کسانی که تخصص بسیاری در این زمینه دارند مشورت کنید، چرا که آنها به خوبی می توانند در مورد اندازه و زمان استفاده از آن به شما کمک کنند.
 • یکی از نکاتی که اهمیت بسیاری دارد و شما باید به آن توجه داشته باشید این است که ضد یخ را هرگز به ترکیب آب اضافه نکنید.
 • در صورتی که بسته بندی آن آسیب دیده است هرگز از آن استفاده نکنید. چرا که امکان دارد عملکرد مناسبی از خودش نشان ندهد.
 • اگر می خواهید مناسب ترین قیمت ضد یخ بتن را خریداری نمایید بهتر است با کسانی که در این زمینه تجربه دارند مشورت کنید تا بتوانید با بهترین قیمت ضد یخ خود را خریداری کنید.
 • به نوشته هایی که روی بسته بندی وجود دارد دقت بسیاری داشته باشید، چرا که گاهی اوقات امکان دارد اثرات بدی روی آن نوشته شده شده باشد و به همین دلیل شما باید به خوبی آن را مورد مطالعه قرار دهید تا ایراد و اشکالی در آن وجود نداشته باشد و زمان استفاده هم برای شما مشکلی نداشته باشد.

روش مصرف

هنگام بتن ريزي در هواي سرد توجه به نكات زير مفید است:

 1.  سطح قالب ها و آرماتورها را از آب و برف و يخ بزدایید.
 2.  در صورت امكان آن ها را گرم کنید تا دماي آن ها به بيش از 5 درجه سانتي گراد برسد.
 3.  دمـاي بـتن از محـــدوده 6 درجه سانتــي گـراد كاهش پيدا نكند.
 4. در صورت امكان با پوشش مناسب درجه حرارت بتن را حفظ نمایید.
 5.  در صورت يخ زدن E. M. ANTI FREEZE-C در دماهاي خيلي کم آن ها را در محيط گرم قرار بدهيد تا يخ آن باز شود و از حرارت دادن آن جداً خودداري بفرمایید.
 6. هنگام ساخت بتن بهتر است ضد يخ بتن با آب مصرفي مخلوط و سپس به اجزاء خشك اضافه شود.
 7.  در صورت استفاده از بتن آماده ضد يخ مصرفي را به داخل تراك میکسر ريخته و پس از اختلاط كامل بتن ريزي آغاز شود.
 8. در صورت لزوم مي تـــوان مصالح به ويژه آب مصرفي را گرم نمود و با استفاده از پوشش مناسب از اتلاف دماي بتن تازه ريخته شده جلوگيري به عمل آورد.
 9.  استفاده از ضد يخ بتن با تشديد حرارت زايي كمك به تسريع واكنش هيدراسيون و بالا رفتن دماي بتن مي كند بدين ترتيب پس از افزودن ماده ضديخ در زمان بتن ريزي دماي هيچ قسمت از بتن نبايد از 5+ درجه سانتي گراد پایین تر بیاید. زيرا در چنين حالتي واكنش هيدراسيون بسیار کند خواهد شد. توجه داشته باشيد اگر دماي بتن از 5 درجه سانتي گراد كمتر شد، مشخص كننده كم بودن مقدار مصرف ضد يخ مي باشد.

یکی از محصولات قالب بتن صباغی  ضدیخ برای بتن میباشد . برای سفارش ضدیخ بتن و یا مشاوره خرید با شماره های قالب بتن صباغی تماس حاصل فرمایید .

 

استعلام قیمت لحظه ای
قیمت قالب و جک سقفی را لحظه ای قیمت کنید

۰۹۱۴۹۱۴۶۰۱۱ ۰۴۱۳۲۸۶۸۳۲۱