افزودنی بتن

افزودنی بتن

افزودنی بتن یکی از بهترین موادی می باشد که در این چند سال موجب رشد بسیار زیاد صنعت شده است. در واقع شما باید بدانید از گذشته های دور تلاش بسیاری می شده است تا کیفیت بتن را بسیار بالاتر ببرند و یکی از بهترین راه حل هایی که برای بهبود بتن مورد استفاده قرار می گیرد افزودنی بتن می باشد.

به طور کلی شما باید در مورد این ماده بدانید که در انواع متعددی می باشد و آب، سیمان، سنگدانه و الیاف از جمله مهمترین موادی می باشد که در افزودنی بتن قرار می گیرد. این مواد از جمله بهترین ویژگی هایی که دارد این است که به عملکرد بتن کمک بسیاری می کند. شما باید بدانید مواد افزودنی بتن دارای انواع مختلفی می باشد و هر یک از آنها هم دارای ویژگی های مختلفی هستند.

انواع مواد افزودنی بتن :

انواع مواد افزودنی بتن

همانطوری که بیان کردیم مواد افزودنی بتن در انواع مختلفی می باشد و برخی از آنها هم دارای ویژگی های مختلفی هستند که عبارت می باشند از :

  1. افزودنی های شیمیایی :

یکی از مهمترین ویژگی هایی که در این نوع از افزودنی بتن وجود دارد این است که زمینه ساخت و ساز را تا حد بسیار زیادی کمتر می کند و همچنین سختی بتن را هم تغییر خواهد داد. این افزودنی هایی شیمایی هر یک به انواع مختلفی تقسیم می شوند که عبارت هستند از :

– مواد افزودنی حباب ساز :

این مواد یکی از مهمترین ویژگی هایی که دارد این است که در بتن حباب ایجاد می کند. در واقع این حباب ها موجب می شوند بتن در برابر یخ زدن و رطوبت مقاومت بسیاری از خود نشان دهد و همین مورد است که مقاومت پذیری بتن را بسیار بیشتر می کند.

– مواد افزودنی کاهنده آب :

از دیگر افزودنی بتن این مواد می باشد که برای کاهش دادن مصرف آب مورد استفاده قرار می گیرد زمانی که شما از آب کمتری در بتن استفاده کنید، بدون شک کارایی و عملکرد آن بسیار عالی و بی نظیر می باشد، به همین دلیل بهتر است این ماده را حتما ترکیب کنید. مقاومت فشاری و عدم نفوذ پذیری با وجود این ماده بسیار بالاتر می رود و افزایش پیدا می کند.

– مواد افزودنی کندگیر کننده :

یکی دیگر از انواع مواد افزودنی بتن کندگیر کننده می باشد که از آن برای تاخیر انداختن گیرایی بتن استفاده بسیار زیادی می شود. اگر شما می خواهید بتن ر در مسافت های طولانی حمل کنید باید بدانید که این ماده به آن کمک بسیاری می کند تا عملکرد خوبی داشته باشد. کندگیر کننده ها در افزودنی بتن دارای انواع مختلفی می باشند که برخی از آنها معمولی و برخی از آنها بسیار قوی می باشند که بسته به عملکردی که می خواهند در ساختمان داشته باشند یکی از آنها مورد استفاده قرار می گیرد.

– مواد افزودنی تسریع کننده :

یکی دیگر از افزودنی بتن که شما باید با آن آشنایی داشته باشید مواد افزودنی تسریع کننده می باشد که خود به دو بخش تقسیم می شوند. یکی از آنها تسریع کننده های بتن می باشد و دیگری هم تسریع کننده های بتن پاشیده است. این مواد برای اینکه گیرش بتن را بسیار بالاتر ببرد مورد استفاده قرار می گیرد، همچنین باید بدانید مقاومت بتن با این ماده بسیار بالاتر و بیشتر می گردد.

– مواد خمیری کننده و روان ساز :

از دیگر مواد افزودنی بتن که باید مورد استفاده قرار بگیرد مواد خمیری می باشد. شما باید به خوبی بدانید برخی از سنگدانه هایی که در بتن مورد استفاده قرار می گیرد کارایی لازم و درستی ندارد، به همین دلیل بهتر است این مواد خمیری به آن اضافه شود تا کارایی آنها را بسیار بالاتر ببرد. این مواد به طور کلی برای بهبود کارایی بتن مورد استفاده قرار می گیرد و مخلوط هایی که در بتن خشن هستند را تا حد بسیار زیادی نرم و روان می سازد. این ماده یک یدیگر از بهترین ویژگی هایی که دارد این است که، روان کننده حباب به شمار می رود و برای حباب هایی که بسیار ریز هستند و و بسته مانده اند مانند ساچمه است.

  1. افزودنی های مواد معدنی :

یکی دیگر از مواد افزودنی بتن افزودنی های مواد معدنی می باشد، افزودنی هایی که معدنی هستند هزینه ساخت و ساز را تا حد بسیار زیادی کمتر می کنند و به صرفه می باشند. این مواد معدنی مزیت های بسیار زیادی دارند که برخی از آنها عبارت می باشد از : نفوذپذیری را تا حد زیادی کاهش می دهند، قدرت و استقامت بتن را افزایش می دهند و همچنین خواص دیگری نیز دارد که شما می توانید به همین دلیل ها از این مواد معدنی در بتن استفاده کنید. مواد معدنی که در افزودنی بتن مورد استفاده قرار می گیرند دارای انواع مختلفی می باشد که برخی از آنها عبارت است از :

– مواد معدنی خنثی و رنگدانه ها :

این مواد یکی از بهترین مواد افزودنی بتن به شمار می رود که مقاومت بتن را بیشتر نیم کند، ولی یکی از مهمترین ویژگی هایی که دارد این است که، چسبندگی بتن را تا حد بسیار زیادی افزایش می دهد، چرا که ریزدانه های بیشتری را در بتن به وجود می آورد. شما باید بدانید از آنها به عنوان سنگدانه در بتن استفاده می شود و رنگدانه های آن هم به رنگ های متنوعی می باشد.

– پوزولانها :

از دیگر مواد افزودنی بتن که در دسته بندی مواد معدنی قرار می گیرد پوزولانها می باشد، این ماده به تنهایی چسبندگی زیادی ندارد ولی زمانی که در کنار دیگر مواد مورد استفاده قرار گیرد چسبندگی آن بسیار بیشتر می شود. همچنین باید بدانید که کارایی بتن با این ماده بسیار بیشتر می شود و همچنین مقاومت آن را هم تا حد زیادی بالاتر می برد.  پوزولانها یکی از مهمترین ماده های افزودنی بتن به شمار می روند که خود به تنها دارای انواع مختلفی می باشند و بسته به نیاز شما یکی از انواع آن ار می توانید در سیمان خود به کار ببرید و از آن استفاده کنید.

– افزودنی های شبه سیمانی :

از دیگر مواد افزودنی بتن که در دسته بندی مواد معدنی مورد استفاده قرار می گیرد، افزودنی های شبه سیمانی می باشد. این مواد خاصیت پنهان دارند و هیدرولیکی می باشند. زمانی که از آنها به بهترین نحو ممکن استفاده شود خواص سیمانی عالی و بی نظیری پیدا می کنند. از جمله مهمترین ویژگی هایی که در این مواد وجود دارد افزایش کارایی سیمان می باشد و همچنین مقاومت آن را هم بسیار بالاتر می برد.

در واقع شما باید به طور کلی بدانید برای اینکه بتن های ویژه ای را بسازید باید افزودنی بتن مختلفی ر به مواد خود بیفزایید تا کارای آن را بسیار بالاتر ببرید. در واقع اگر این مواد وجود نداشته باشد امکان دارد که بتن در شرایط مختلف آب و هوایی آسیب جدی ببیند و نتواند از خود بهترین واکنش را نشان دهد، به همین دلیل باید آنها را به مواد اصلی بیفزاییم. تمامی موادی که بیان کردیم از جمله مواد اصلی به شمار می رود که باید در سیمان به کار رود و همانطوری که بیان نمودیم باید برای مقاومت بیشتر سیمان آنها را به مواد سیمان اضافه کنید.